Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. Femin Plus - superpromocja - 139 złProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Rzeczy ekskluzywne

Pojęcie to zostało prawdopodobnie wprowadzone przez ludzi posiadających wielkie majątki, a co za tym idzie mających pieniądze na takie rzeczy, które dla zwykłych ludzi niemal są nieosiągalne. Jeśli będziemy mogli zastanowić się dokładnie jakie rzeczy należą do tej kategorii, to nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, że nas na nie w większości nie stać.

Takie rzeczy należą zazwyczaj do ludzi, którzy pozwalają sobie na wydawanie pieniędzy bez konieczności przejmowania się czy będą jutro też je mieli. Oni to po prostu wiedzą i nie mają zamiaru się tym przejmować. Bardzo ważne jest takie zachowanie, jeśli chodzi o rzeczy tak bardzo drogie. Bowiem jest niezaprzeczalnym faktem, że rzeczy ekskluzywne muszą być drogie, choćby dlatego, że nie może ich mieć każdy, ponieważ wtedy nie byłyby już takimi jakimi są. Aby jednak móc sobie pozwolić na takie rzeczy, powinniśmy dysponować wielkim majątkiem, który pozwoli nam na kupowanie ich niezależnej od ceny. Jeśli będziemy mogli zakupić dowolną rzecz, to będziemy chcieli zapewne jak najszybciej ją mieć, a nie jest to dobre dla naszego samopoczucia, kiedy musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Bardzo ważne jest tutaj, to jaki majątek posiadamy, ponieważ jego wysokość bezpośrednio wpływa na możliwość szybkiego zdobywania takich przedmiotów. Jeśli mamy już kolekcję, która niejednego człowieka powaliłaby na kolana, to pewnie będziemy wkrótce myśleli o zakupieniu kolejnych rzeczy, które podwyższą nasze poczucie ekskluzywności. Nie należy jednak przesadzać z tymi przedmiotami, ponieważ jeśli będzie ich w naszym otoczeniu zbyt wiele to nie będziemy mogli sobie pozwolić na pokazanie wszystkich, a to będzie najgorsze, co może się nam przytrafić.

Jeśli będziemy mieli możliwości co do pokazania jak powinno wyglądać nasze mieszkanie wypełnione takimi przedmiotami, to szybko zaczniemy naszą wizję realizować, co jednocześnie pozwoli na dodawanie nowych przedmiotów do kolekcji. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale nie powinniśmy także pozwalać sobie na zbyt szybkie rezygnowanie z naszych marzeń.

Opis: Czym są rzeczy ekskluzywne i kto je posiada.

Tagi: przedmioty, rzeczy, ekskluzywne, pieniądze, samopoczucie