Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. http://skip-recykling.pl/wywoz-smieci-poznanProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Rodzaje czasopism

Czasopismo jest gazetą, która jest wydawana, jak sama nazwa wskazuje, przez ludzi zajmujących się pisaniem o różnych tematach, ale jednocześnie ukazuje się w kioskach regularnie. Mamy kilka rodzajów czasopism, które będą się różniły tym czy wydawane są w konkretnych okresach czasu.

Bardzo ważne jest znalezienie czasu, który określa kiedy możemy znaleźć dla siebie pismo, które będzie czekało na nas w kiosku. Jeśli będziemy mogli kupować dla siebie takie czasopisma to powinniśmy czekać na to, co jest określane terminem wychodzenia czasopisma. Jeśli będziemy mogli sobie poradzić ze stworzeniem dla siebie czasu na czytanie takich rzeczy. Z tym jednak nie powinno być problemu, ponieważ jeśli na przykład czytamy miesięcznik, to pojawia się on raz na miesiąc. Nie jest łatwo znaleźć naprawdę dobre czasopismo, ponieważ bardzo często są to tylko gazety, które starają się zrobić  na czytelniku dobre wrażenie, ale nierzadko tylko na tym staraniu się kończy. Wracając jednak do rodzajów czasopism należy nadmienić, że możemy spotkać tygodniki, dzienniki, miesięczniki oraz kwartalniki. Czasopism wychodzących rzadziej raczej nie będziemy mogli znaleźć, ale nie oznacza to, że nie pojawią się one w przyszłości. Jednak nie powinno się przesadzać z tym, jak rzadko wydajemy naszą gazetę, ponieważ w takim wypadku może się okazać, że ludzie będą o niej zapominali i tylko naprawdę zagorzali pasjonaci będą pozwalali sobie na kupowanie czasopisma, które ukazuje się dwa razy w roku. Oczywiście jest to możliwe, jednak należałoby znaleźć temat, który będzie nam pozwalał na poszukiwanie dla siebie  sił, by czekać tak długo. Jeśli będziemy chcieli kupować takie pismo regularnie, to warto pomyśleć o prenumeracie, która jednak może nie być możliwa, jeśli będzie się ono rzeczywiście pojawiało tak rzadko.

Najpopularniejsze są oczywiście czasopisma wydawane co miesiąc, czyli tak zwane miesięczniki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie kiedy wychodzi taki miesięcznik i udawanie się tego dnia do kiosku, by zakupić naszą ulubioną pozycję na rynku czasopism.