Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. firma zbrojarska | wywiadów transkrypcjeProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Przykładowe tytuły

Na rynku jest wiele czasopism, ale nie każde jest warte uwagi, a tym bardziej kupowania i poświęcania mu czasu na czytanie. Jeśli mamy ochotę na zainteresowanie się jakimś tematem, to powinniśmy postarać się o znalezienie dla siebie dobrej pozycji, która o nim traktuje.

W przeciwnym wypadku powinniśmy postarać się o znalezienie przynajmniej w miarę dobrego czasopisma, które będzie się ukazywało regularnie i na tyle często, by móc się z niego czegokolwiek dowiedzieć. Jeśli będziemy mogli zobaczyć na czym polega działanie dobrego tytułu, to nie będziemy już chcieli spojrzeć na inne. Oczywiście jeśli chodzi o przykładowe, dobre czasopisma, to należy ten temat rozpatrywać w kwestii podziału na wiele kategorii, które będą nam pozwalały na zdobycie dla siebie wiedzy, ale na wysokim poziomie. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na stworzenie takiego podziału, to będziemy wiedzieli, że najlepsze tytuły możemy wskazać na poszczególnych kategoriach, które dodatkowo będą dla nas bardzo różne. Na przykład jeśli chodzi o motoryzację, a konkretniej samochody, to bez wątpienia najbardziej znanym czasopismem, w dodatku miesięcznikiem, jest Top Gear, gdzie znajdziemy masę testów i informacji o najnowszych sportowych samochodach. Ale już ludzie interesujący się samochodami, które będą  z reguły bardzo stare, nie zainteresują się tym miesięcznikiem i zapewne jako najlepszy wskażą taki, który trzyma się tematyki starych samochodów. Dlatego właśnie określenie najlepszego czasopisma nie jest zadaniem łatwym i będzie ono dodatkowo inne dla każdego, pomimo iż będziemy będąc kilka z tej samej tematyki.

Już łatwiej może być na przykład jeśli chodzi o tematy takie jak wędkarstwo czy  modelarstwo. Te pisma nie tylko traktują o tej samej tematyce, ale dodatkowo pozwalają się porównać, ponieważ są o wędkarstwie w ogóle. Jeśli poszukamy innych tematów, to zapewne będziemy mogli także określić, który tytuł jest najlepszy, ale równie duże jest prawdopodobieństwo, że spotkamy się z podobnymi problemami jak w przypadku gazet o motoryzacji. Jeśli tak będzie, to pozostaje wybranie własnego czasopisma i jego kupowanie