Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. Prowokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Podwaliny prestiżu

Badanie psychologiczne udowadniają, że bardzo wiele osób prestiż w społeczeństwie uważa za najważniejszą rzecz. Doprowadzenie do takiej sytuacji żeby sąsiad nam czegoś zazdrościł, lub żeby kolegą można się było czymś pochwalić.

Tutaj idealnie pasuje reklama jednej ze znanych firm produkujących telewizory, nie wiem czy pamiętacie. Jest tak scenka że facet wynosi opakowanie po telewizorze i wystawia na śmietniku, podchodzi jego sąsiad zabiera karton i ustawia na swoim śmietniku. Często to właśnie tak wygląda w codziennym życiu. Właśnie na takich zachowaniach bazują najczęściej producenci, miej więcej i droższe rzeczy od innych a będziesz lepszy. Zresztą łatwo to zauważyć po samochodzie, jakim jeździmy, zupełnie inaczej czujemy się prowadząc auto nowe i drogie niż jadąc starym rozsypującym się gruchotem. Tą zależność spokojnie możemy odnieść do każdej dziedziny życia. Kolejnym wyznacznikiem prestiżu i bogactw jest dom lub apartament z penthousem w najbardziej ekskluzywnej dzielnicy miasta.

Oczywiście im dom jest większy i posiadłość bardziej okazała tym lepiej dla naszego ego. Jednak domu nie możemy ze sobą zabrać a samochód jak najbardziej. Dlatego dobre auto jest tym co najczęściej zwraca uwagę. Zazwyczaj również za dobrą marką idzie dobra lub bardzo dobra jakość wykonania. Samochody takie zazwyczaj są bardziej bezpieczne jak i bez awaryjne. Bycie właścicielem auta luksusowego niesie za sobą pewne konsekwencje. Podstawowa i spędzająca sen z powiek właścicieli jest możliwość kradzieży cacka wartego kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście takie samochody są ubezpieczone, jednak zawsze niesie to ze sobą pewne ryzyko. Drogie auto ma również taką wadę że zwraca swoją uwagę wszelkiej maści gangsterów, którzy mogą taką osobę śledzić i próbować wykorzystać nasz majątek w niecnych celach, okraść dom lub ukraść samochód. No i prestiż kosztuje, utrzymanie takiego auto ta zazwyczaj kolosalne pieniądze dla zwykłego zjadacza chleba. Samo ubezpieczenia AC może swoją składką powalić zwykłych ludzi na ziemię.