Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. firmy windykacyjne | montaż świetlikówProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Po co komu rzeczy drogie?

Rzeczy ekskluzywne to wyznacznik luksusu, stopy życia oraz pokazanie społeczeństwu swojego bogactwa. Generalnie osoby bogate wiele ze swoich luksusowych zabawek kupują na pokaz, inne rzeczy kupuje się bo tak wypada. Oczywiście trudno wymagać żeby milioner jeździł samochodem za 20.000 zł ale z drugiej strony zapewne wiele kupionych przez niego gadżetów jest tylko po to żeby poprawić sobie swoje samopoczucie. No bo tak z ręką na sercu czy są potrzebne kolczyki za kilka milionów dolarów? No raczej nie są, oczywiście jest to budowanie swojego prestiżu. Zobacz ile mam pieniędzy, co przekłada się na to zobacz jaką mam władze. Nie oszukujmy się ludzie bogaci zazwyczaj są również bardzo wpływowi. To oni w dużej mierze finansują kampanie różnych polityków lub konkretnych partii politycznych, no i co nie jest bez znaczenia zapewne nie robiącego charytatywnie tylko w zamian oczekują pewnych działań. Wróćmy jednak do ekskluzywnych rzeczy, jeżeli mówimy o prestiżu i luksusie kupować należy tylko najdroższe i najlepsze. Chcąc uchodzić za osobę światową nie powinniśmy iść na kompromis podczas dokonywania zakupów zegarka czy samochodu. Kupujemy to co jest najdroższe, najlepsze, najbardziej trendy. Zwykli szarzy zjadacze chleba zapewne nigdy nie zrozumieją tej chęci pokazywania się ludziom i obnoszenia ze swoim bogactwem. Jednak każdy kto chociaż raz jechał nowym mercedesem po ulicach miasta wie doskonale jakie to uczucie i wówczas łatwiej jest zrozumieć dlaczego ludzie mają takie parcie na prestiż i posiadanie luksusowych gadżetów. Niestety od tego czym jeździmy w dużej mierze zależy nasze samopoczucie oraz to jak jesteśmy postrzegani na drogach. Zresztą spójrzmy prawdzie w oczy, czy tak samo traktujemy na drodze kierowcę w maluchu i mercedesie? Zazwyczaj ten w mercedesie cieszy się większym szacunkiem, respektem, często pomieszanym z zazdrością. Jednak to ciągle jest to c chcemy mieć! Dlatego rynek luksusowych dóbr i usług ma się świetnie, i zapewne jeszcze bardzo długo tak będzie. Pozostaje zostać milionerem.