Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. Zdolność kredytowa - obliczanie | biuro nieruchomości dąbrowa górniczaProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Nakład gazety

Każda gazeta i to niezależnie od tego czy wychodzi codziennie czy na przykład raz w tygodniu jest nastawiona na określonych odbiorców oraz na określoną ilość sprzedanych egzemplarzy. Bardzo ważne jest stworzenie takiej ilości gazet, by każdy mógł kupić przynajmniej jeden egzemplarz, a jednocześnie mógł sobie pozwolić na kupienie kilku. Jednak należy także obliczyć orientacyjnie ile powinno się wydrukować egzemplarzy, by nie zostało setek niesprzedanych. Generalnie chyba lepiej jest zrobić tak, by na przykład po południu już brakowało gazet w kioskach, niż by konieczne było odbieranie niesprzedanych sztuk od kioskarza. Bardzo często można się spotkać z takimi założeniami, że gazet powinno być tyle czy tyle i jest to wyliczane z konkretnego wzoru oraz dopasowywane do poprzednich statystyk. Aby jednak nasze gazety mogły zdobyć jak największy udział w rynku to nie powinniśmy pozwalać, by bardzo szybko ich brakowało, ponieważ najważniejsze jest dotarcie do klienta jak najszybciej, a to jest możliwe przez sprzedawanie gazety. Jeśli będziemy mogli sobie pozwalać na drukowanie gazet w wielu egzemplarzach, które będą nam pozwalały na tworzenie opinii wśród ludzi, to powinniśmy jak najszybciej pozwolić sobie na zwiększenie ilości nakładu, ponieważ gazeta koniecznie musi dotrzeć do każdego, kto tylko może jej chcieć.

Aby jednak okazało się jak najszybciej, że nie mamy na przykład możliwości pokazania ludziom jak będzie wyglądała nasza gazeta, która będzie mogła bardzo szybko pozwolić na tworzenie opinii, a to jest chyba marzeniem każdego redaktora i wszystkich pracujących w danej redakcji. Jeśli będziemy mieli możliwości na wydrukowanie tylu sztuk gazety, to będziemy mogli szukać wielu klientów, którzy będą kupowali nasze gazety. Jeśli uda nam się zrozumieć jak działa rynek prasowy, to nie powinniśmy mieć problemów, które zazwyczaj pozwalają innym gazetom na ograniczanie nakładu, co nie jest na pewno przez nie doceniane i uważane za dobre. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na tworzenie nie tylko takich rzeczy, które będą ważne dla innych, to jednocześnie powinno nam przynosić to satysfakcję.