Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. https://jacekkur.pl/kroki-realizacji-kredytu-hipotecznego/ | mennicakapitalowa.pl/pol_m_Diamenty-151.html | KOS-MED, wypełnianie zmarszczek, Warszawa | pełna księgowość budżetowaProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Archive for the 'Biżuteria' Category

Luksus, przepych, miliony na kontach i nieodłączne diamenty. Ten szlachetny kamień podbił cały świat i zawładnął sercami kobiet. Diamenty są wieczne i wiele wojen odbyło się za ich sprawą jak i bardzo wiele osób straciło przez nie życie. Najdroższe diamenty n świecie są wart fortunę. W tym artykule opiszę 5 najdroższych diamentów na świecie. Biżuteria, która jest podziwiana i ładna to szerokie pojęcie, jak szerokie są gusta ludzi. Ogólnie biżuteria obejmuje bardzo szeroką gamę. W jej zakres wchodzą wszelkiej maści kolczyki, pierścionki, naszyjniki i wiele, wiele innych rzeczy. Poznajcie pięć najdroższych a zarazem najbardziej porządanych przez kobiety z całego świata ozdób.

Chopard Blue Diamond Ring

Jest to owalny pierścionek z brylantem, który ma trójkątny kształt. Dodatkowo w pierścionku znajdziemy setkę małych diamentów umieszczonych w paśmie osiemnasto karatowego złota. Białego złota. Jest to pierścionek, który może być alternatywą dla bogaczy w zamian za tradycyjny pierścionek zaręczynowy. Koszt tego pierścionka może przyprawić przeciętnego człowieka o atak serca. Jego cena to szesnaście milionów dolarów.

Kolejne cudo na tej liście to pierścionek Gerrard Heart of the Kingdom Ruby.

Istnie królewski pierścień, osadzony w nim birmański rubin posiada 40,63 karata. Dodatkowo jest otoczony diamentem, ale diamentem nie byle jakim bo 155 karatowym. Birmański Rubin to jeden z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych świata. Ceniony jest ze względu na swoją barwę, bardzo krwistą. Czerwony krwisty rubin.

Diamond Dro Earrings by Harry Winston to kolejny na liscie pożądanych. Firma Winston jest bardzo dobrze znaną firmą wśród amerykańskiego showbiznesu.Nosiły ją m.in. Madonna, Katharine Hepburn czy Michelle Pfeiffer. Kultowe kolczyki tej firmy, które powstały w roku 2006 pod nazwą Diamond Drop Earrings, mają kształt przypominający gruszkę i składają się z dwóch diamentów. W obu kolczykach ogólnie jest 60 karatów diamentu. Można je zakupić w Beverly Hills, koszt pary to 8,5 miliona dolarów.

Właściwie możemy przyjąć, że biżuteria towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Najstarsza odnaleziona ma przeszło 22 tysiące lat. Początkowo biżuteria była wykonywana z kości zwierząt, drewna, muszli jak również kamyków. Dopiero około 3500 r p.n.e. można zauważyć początek tworzenie biżuterii z metali jak złoto, srebro, miedź lub brąz. Ludzie rozwijali umiejętność obróbki metali i uzyskiwania ładniejszych kształtów i wyglądu przez całe wieki. Przełomem był rok 2000 p.n.e., kiedy to Egipcjanie zaczęli wytwarzać bogato zdobione bransolety, grzebienie, broszki, naszyjniki czy kolczyki, przyczyniając się do popularyzacji biżuterii.

W starożytnym Egipcie biżuteria spełniała rolę zarówno magiczną jak i religijną. Najczęściej używaną ozdobą był amulet.Dla mniej zamożnych wykonywano je z fajansu i szkła, najbogatsi nosili piękne ozdoby ze złota i kamieni szlachetnych. Talizmany te towarzyszyły właścicielom zarówno za życia, jak i po śmierci. Popularnymi ozdobami były bransolety, które noszono na rękach i nogach, a także szerokie naszyjniki wykonywane ze złota i kamieni. Grecy mogą pochwalić się swoją biżuterią, która powstawała w V-IV wieku przed naszą erą, uważana jest za najpiękniejszą. Wytwarzana była wówczas ze złota i srebra, zdarzała się także biżuteria wytworzona ze pozłacanego brązu. Wzorami przewodnimi były kwiaty, liście i zwierzęta. W późniejszym okresie biżuterię wzbogacono kamieniami szlachetnymi.

Pierwsi w biżuterii kamienie szlachetne wykorzystali rzymianie, używali diamentów jak również innych kolorowych kamieni szlachetnych. Dodatkowo wykorzystywali spinki ze złota, srebra oraz kości słoniowej do układania wymyślnych fryzur. Spinki bardzo często wykończone były perłą.

Do spinania szat służyły agrafy ze złota i brązu, dekorowane kamieniami. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili pierścienie. W czasach republiki rzymskiej większość obywateli mogła nosić jedynie pierścienie z żelaza. Prawo noszenia złotego pierścienia – oznaki sprawowanego urzędu – mieli wyłącznie państwowi dygnitarze i senatorzy.