Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. www.grazynajurewicz.plProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Drogie marki

Generalnie rzeczy zarówno te małe jak i te całkiem pokaźnych rozmiarów możemy podzielić na dwie grupy, oczywiście w dużym uproszczeniu. Pierwsza grupa to produkty tanie, o niezbyt dużej renomie i zazwyczaj całkiem kiepskiej lub średniej jakości.

Grupa druga to towary ekskluzywne, dostępne dla niektórych lub nawet teoretycznie dostępne dla każdego jednak za drogie. Przykładem mogą być drogie cygara, whisky czy wina. Teoretycznie wino za 10.000 zł może sobie kupić wiele osób, w praktyce jednak chyba to byłby problem dla większości osób. Towary tańsze zazwyczaj oprócz tego że mają niską markę to również są słabszej jakości. Generalnie jeżeli kupujemy coś firmowego to oczekujemy od tej firmy, że skoro ich produkt jest taki drogi to powinniśmy w zamian otrzymać całkiem dobrą jakość. To samo tyczy się elefonów jak i samochodów. Oczywiście na telefon za 2-3 tysiące, który można uznać za dobry może sobie pozwolić wiele osób ale już a telefon za 30.000 zł zbyt wiele osób sobie pozwolić nie może i to właśnie jest towar prestiżowy i luksusowy. Podobnie jeżeli chodzi o samochody. Szanujący się biznesmen nie może jeździć tanim samochodem, gdyż jego postrzeganie przez kontrahentów na tym ucierpi. Zresztą pomyślmy sami, czy zainwestowalibyśmy pieniądze w firmę, której prezes przyjeżdża na spotkanie Fiatem Punto.

Samochody uznawane za drogie, przeważnie potwierdzają swoją cenę rewelacyjną jakością jak i również zapierającym dech w piersiach przeciętnemu człowiekowi wykończeniem. Dla osób, które z luksusem są obeznane nie jest to oczywiście niczym nowym ale jednak większość osób bardzo by chciała mieć takie rzeczy. Kolejnym wyznacznikiem luksusu i dobrej marki są drogie perfumy jak i również biżuteria. Najdroższy pierścionek świata kosztuje 8,5 miliona dolarów. Jest to kwota można rzecz kosmiczna jak za coco tak łatwo zgubić. Dlatego multimilionerzy naszego świata budując swój prestiż starają się mieć najdroższego, najlepszego lub największego. Jak przykładowo jacht Romana Abramowicza.