Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. adwokat prawo rolneProwokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Czym jest gazeta?

Wielu ludzi czyta bardzo często gazety, a jednocześnie nie do końca zdaje sobie sprawę z tego czym jest taka rzecz oraz jak ona powstaje. Bardzo ważne jest jednak, że każdy wie po co gazetę kupuje.

Jeśli będziemy mogli kupować gazety regularnie, to nasza wiedza odnośnie tego co dzieje się aktualnie na świecie i w kraju będzie z każdym dniem rosła, aż stanie się niemal idealna. Bardzo ważne jest kupowanie tylko gazet najlepszych, które będą nam pozwalały na dodawanie naszych opinii na stronach internetowych oraz rozmawiania ze znajomymi o tym, co jest najważniejsze jeśli chodzi na przykład o to jak należy reagować na to co dzieje się w kraju. Bardzo ważne jest także kupowanie gazet, które uważane są za opiniotwórcze ponieważ pozwoli nam to na pokazanie sobie i innym jak działa nie tylko nasza polityka, ale także cały świat. Bardzo ważne jest tworzenie dla siebie możliwości rozwoju naszej wiedzy nie tylko na tematy, które poruszane są w codziennych gazetach, ale także w przypadku stworzenia dla siebie okazji do dawania opinii na różne tematy związane z tym, co jest aktualnie na pierwszych stronach gazet. Nie ma możliwości, by przynajmniej raz na jakiś czas nie zajrzeć do gazety, która będzie mogła nam powiedzieć wiele na tematy aktualnie poruszane przez ludzi na ulicach, w telewizji, czy innych mediach. Gazeta różni się od czasopisma tym, co jest bardzo ważne dla naszych oczu. W związku z tym, że gazeta wymaga głównie czytania, nie ma ona tylu kolorowych obrazków, a tekst zazwyczaj jest drukowany na białym tle, by zwiększyć kontrast. Jeśli nie będziemy mogli sobie na spokojnie przeczytać gazety, to możemy ją zwinąć w rulonik i zabrać do domu w celu dokończenia lektury.

Gazeta także różni się od czasopism tym, że mówi głównie o aktualnych wydarzeniach, co pozwala nam na tworzenie dla siebie takich rzeczy jak nasza własna opinia o świecie. Gazeta jest także wydawana zazwyczaj codziennie, co nie jest normalne jeśli chodzi o czasopisma, które najczęściej pojawiają się raz w tygodniu, ale głównie co miesiąc. W przypadku braku możliwości pokazania czym jest dla nas gazeta nic się nie stanie, ponieważ to my mamy wiedzieć.