Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. Prowokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Co zrobić by prestiż nas nie przerósł

Bardzo często zdarza się, że ludzie, którzy odnoszą sukces finansowy i na tym polu także towarzyski nie mogą sobie poradzić ze zrozumieniem tego jak funkcjonują tacy ludzie. W takim wypadku mamy do czynienia często z załamaniami, które zazwyczaj źle się kończą. Jeśli będziemy mogli sobie sami poradzić z takimi pieniędzmi, które jednocześnie będą nas zobowiązywały do znalezienia się w klasie ludzi prestiżowych, to będziemy mieli duże szczęście. Oczywiście najgorzej mają osoby, które do tej pory nie miały wielkich pieniędzy, ale jednocześnie udaje im się zdobyć tak zwane duże pieniądze. Jeśli nie uda im się jednak samodzielnie zwalczyć wszelkich problemów jakie można napotkać posiadając takie pieniądze, to będą musieli skorzystać z pomocy, na przykład psychologa, który jednocześnie pomoże im w ich problemie, a zarazem pomoże także zrozumieć wiele innych rzeczy. Bardzo ważne jest takie zaznaczenie sobie celów jakie mamy realizować, by nie błądzić jeśli już zaczniemy. A jest to bardzo ważne, ponieważ z takich właśnie błędów biorą się problemy z samym sobą.

Jeśli nie będziemy mogli sobie poradzić z tym, co jest ważne w przypadku zrozumienia jak działa prestiż i fortuna na zwykłego człowieka, to powinniśmy sięgnąć po literaturę psychologiczną, gdzie został szczegółowo opisany niemal każdy przypadek takiego załamania. Jeśli dokładnie zapoznamy się z zawartymi tam zawartymi to będziemy wiedzieli jak unikać takich sytuacji w przyszłości. Jest to właściwie najlepsze wyjście. Najtrudniejsze są przypadki, kiedy ludzie z dnia na dzień stają się tak bardzo bogaci i nie do końca wiedzą co z tymi pieniędzmi zrobić. Na pewno najlepszym wyjściem jest ich inwestowanie i jednoczesne przy tym pomnażanie, co daje nam zarówno zajęcie, jak i pozwala na stworzenie dla siebie jeszcze większej fortuny. Bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie takimi pieniędzmi, a to, że będziemy teraz kupowali tylko prestiżowe rzeczy jest naturalnym następstwem i nie należy się przed tym wzbraniać. Jeśli będziemy dbali o te pieniądze i nasz prestiż to zajdziemy daleko.