Biżuteria

Miano najszlachetniejszego metalu złoto zyskało w średniowieczu, w tym okresie oprócz insygniów władzy królowie musieli posiadać złoto, żeby nie byłą urażona ich królewska godność.Złote korony symbolizowały mądrość i światłość monarchy. W tym czasie ogromną wagę przywiązywano też do magii kamieni szlachetnych. Wierzono w ich nadnaturalną moc. W XVI i XVII wieku nastąpił rozwój złotnictwa. W tym okresie wprowadzono wzorniki, tj. książki zawierające ilustracje z najmodniejszymi wzorami biżuterii, dzięki którym w całej Europie wytwarzano biżuterię o podobnej stylistyce. Koniec XVII wieku to czas kiedy bardzo dużą popularność i uznanie zyskuje diament. Następny przełomowy moment w historii biżuterii to lata trzydzieste XIX wieku, kiedy to rozpoczyna się produkcję biżuterii rodzinnej, o znaczeniu nie tylko finansowym ale i głównie sentymentalnym. Dużą popularnością cieszyły się medaliony oraz pierścienie z dedykacją, będące symbolami przyjaźni i miłości. Na początku XX wieku popularna stała się platyna. Jest cenniejsza niż złoto, a jej srebrzysty kolor zachwyca wytwornością i elegancją.
W dzisiejszych czasach biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Wiele gustów sprawia że zarówno delikatne wzory srebrne czy złote, dyskretne. Biżuteria XXI wieku stanowi idealne dopełnienie każdego stroju i stanowi najwspanialszą ozdobę. Tak jak i przed wiekami, jest oznaką statusu materialnego oraz, przede wszystkim, wyznacznikiem indywidualnego stylu. Zdecydowanie jednym z ulubionych i najbardziej popularnych metali szlachetnych jest złoto. Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Złoto w czystej postaci jest dość miękkie dlatego stosuje się je jako stop z innymi metalami, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Często spotykamy się z próbą złota, nie każdy wie dokładnie co to jest. Próbka złota to informacja o tym ile złota znajduje się w stopie. W Polsce najpopularniejszą próbą jest próba 585, to informacja że w 1000 jednostek stopu 585 jednostek stanowi złoto. Jeżeli chcielibyśmy to przeliczyć na karaty to jest to odpowiednik 14 karatowego złota. Jak wiadomo istnieje prosta zależność - czym więcej karatów tym złoto lepsze, a co tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów oraz zamożnych ludzi świata. Prowokujacy gest Marcela Duschampa wpisuje się także w charakterystyczną tendencją sztuki XX wieku nazwaną przez teoretyków "estetyzacją życia codzienego". Polega ona na zacieraniu różnicy między sztuką a życiem. Z jednej strony przejawia się on w pomysłach, by kształtować swoje życie i wizerunek na podobieństwo dzieła sztuki. Z drugiej, odwrotnie, polega na włączaniu w obszar sztuki przedmiotów i tematów dnia codziennego, rzeczy niskich, należących do sfery kultury popularnej, stanowiących margines. Na jednum biegunie tego procewsu jest pomysł, by galerie pokazywały zwykłe, na drugim- coraz bardziej siadome estetyczne kształtowanie otoczenia wokół człowieka. Rzemiosło artystyczne tworzące w wiekach minionych bogato zdobione przedmioty codziennego użytku przeradza się w XX wieku w masową produkcję rzeczy ładnych.

Czasopisma, prestiż

Poczuj się luksusowo

Archive for Styczeń, 2010

Jeśli interesujemy się jakimś tematem, na przykład wędkarstwem, to zapewne bez problemu znajdziemy dla siebie czasopismo o  nim traktujące. Jest to gazeta, ale wydawana co określony czas. Zawsze niemal bardzo kolorowa oraz zawierająca wiele artykułów o danej rzeczy.

Jeśli chodzi o to kto wydaje czasopisma, to jest to zazwyczaj jakieś konkretne wydawnictwo, które wydaje kilka tytułów, lub na przykład mniejsza firma, pozwalająca sobie na wydawanie własnego, autorskiego czasopisma. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na stworzenie własnej marki, to musimy wiedzieć, że wydawanie czasopisma nie wiąże się tylko z tym, że należy zainwestować sporo pieniędzy, ale także mamy możliwość zarobienia na tym. Jest to bardzo ciekawy pomysł, ponieważ jeśli mamy jakiś temat, który lubimy, lub który może być dla nas bardzo ciekawy, to nie powinniśmy się wahać i jak najszybciej należy przyjąć jakąś konkretną strategię i rozpocząć przygotowanie do startu.

Bardzo ważne w takim wypadku jest dopasowanie tematyki ze sobą, ponieważ nie musi być tak, że całe czasopismo jest o jednej rzeczy. Musi ono po prostu tworzyć całość, którą dobrze się czyta, powinno być kolorowe, zawierać wiele zdjęć, a ponadto należy jak najbardziej znaleźć temat. Kiedy mamy już te wszystkie rzeczy, to powinniśmy poszukać pracowników, którzy będą dla nas tworzyć teksty. Jak wiadomo tekst jest podstawą w takim czasopiśmie i bez niego nie mamy co liczyć na sukces. Nie jest to potrzeba na zwykły tekst. Powinien on znacznie wyróżniać się spośród wszystkich innych czasopism traktujących o tym samym. Jeśli będziemy mieli możliwość poznania działania całej branży, to bardzo szybko przekonamy się, że jest to nie tylko wielka konkurencja, ale także nie do końca uczciwe działania. Jeśli będziemy mogli powiedzieć, że nie mamy ochoty na zrobienie dla siebie czegoś takiego, to nie powinniśmy zaczynać przygody z czasopismem, ponieważ jest to bardzo trudne zadanie i nie każdy jest w stanie mu podołać. Jeśli będziemy mogli wyszukać dla siebie także wiele rzeczy, które będą od tego lepsze, to nie powinniśmy już więcej wymyślać.

Jak wspominałem w poprzednich artykułach wyznacznikiem prestiżu często jest auto. W tym artykule zajmiemy się rozważaniami jakie auta cenimy najbardziej no i za co.

Przeprowadzone badania opinii publicznej mówią że największym zaufaniem cieszą się samochody wyprodukowane u naszych zachodnich sąsiadów. Najczęściej chodzi o marki luksusowe, no a już zupełnym liderem jest Mercedes. Mercedesa za najlepszą markę samochodową uznało 51% respondentów.  Na kolejnych miejscach znalazły się aut marek BMW, Jaguar, Audi i Porsche, Chrysler, Lexus i Saab. Do aut, którymi nie wstyd jeździć zaliczyć należy także Opla, Nissana, Mitsubishi, Hondę i Toyotę.

Głownym argumentem, który sprawił że marki te znalazły się wysoko jest to że sąpotocznie uważane za mało awaryjne i bezpieczne. Oczywiście oprócz grupy aut uważanych za dobre są i takie, które uznaje się za gorsze i klasy średniej. Do tego grona zlaiczymy samochody takich marek jak Fiaty, Daewoo, Kia, Skoda, Hyundai i Ford. Nie jest to tak że są to złe aut, bo oczywiście i tutaj znajdziemy samochody dobre. To są rozważania dotyczące tylko postrzegania marki i prestiżu. No i samochody, które znajdują się w drugiej wymienionej grupie przegrywają tą klasyfikację zdecydowanie z autami z grupy pierwszej. Dlatego jeżeli zależy nam na tym żeby nasze auto było postrzegane jako samochód luksusowy, markowy i prestiżowy to powinniśmy się zastanowić nad zakupem samochodów z pierwszej grupy. Prestiż jest również różnie postrzegany na różnych kontynentach.

Dla Europejczyka ważny będzie samochód i za wszelką cenę będzie dążył do posiadania takiego auta żeby mu to gwarantowało. Amerykanie kupują samochody żeby były jak najbardziej praktyczne, jednak w przypadku różnic w cenie benzyny i zarobków, generalnie dla mieszkańca USA spalanie nie ma znaczenia. Stąd też tam trudno zauważyć samochody małolitrażowe z oszczędnymi silnikami, jakie są bardzo popularne wśród Europejczyków.

Badanie psychologiczne udowadniają, że bardzo wiele osób prestiż w społeczeństwie uważa za najważniejszą rzecz. Doprowadzenie do takiej sytuacji żeby sąsiad nam czegoś zazdrościł, lub żeby kolegą można się było czymś pochwalić.

Tutaj idealnie pasuje reklama jednej ze znanych firm produkujących telewizory, nie wiem czy pamiętacie. Jest tak scenka że facet wynosi opakowanie po telewizorze i wystawia na śmietniku, podchodzi jego sąsiad zabiera karton i ustawia na swoim śmietniku. Często to właśnie tak wygląda w codziennym życiu. Właśnie na takich zachowaniach bazują najczęściej producenci, miej więcej i droższe rzeczy od innych a będziesz lepszy. Zresztą łatwo to zauważyć po samochodzie, jakim jeździmy, zupełnie inaczej czujemy się prowadząc auto nowe i drogie niż jadąc starym rozsypującym się gruchotem. Tą zależność spokojnie możemy odnieść do każdej dziedziny życia. Kolejnym wyznacznikiem prestiżu i bogactw jest dom lub apartament z penthousem w najbardziej ekskluzywnej dzielnicy miasta.

Oczywiście im dom jest większy i posiadłość bardziej okazała tym lepiej dla naszego ego. Jednak domu nie możemy ze sobą zabrać a samochód jak najbardziej. Dlatego dobre auto jest tym co najczęściej zwraca uwagę. Zazwyczaj również za dobrą marką idzie dobra lub bardzo dobra jakość wykonania. Samochody takie zazwyczaj są bardziej bezpieczne jak i bez awaryjne. Bycie właścicielem auta luksusowego niesie za sobą pewne konsekwencje. Podstawowa i spędzająca sen z powiek właścicieli jest możliwość kradzieży cacka wartego kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście takie samochody są ubezpieczone, jednak zawsze niesie to ze sobą pewne ryzyko. Drogie auto ma również taką wadę że zwraca swoją uwagę wszelkiej maści gangsterów, którzy mogą taką osobę śledzić i próbować wykorzystać nasz majątek w niecnych celach, okraść dom lub ukraść samochód. No i prestiż kosztuje, utrzymanie takiego auto ta zazwyczaj kolosalne pieniądze dla zwykłego zjadacza chleba. Samo ubezpieczenia AC może swoją składką powalić zwykłych ludzi na ziemię.

Rzeczy ekskluzywne są nie tylko bardzo potrzebne ludziom bogatym, po to by mieć na co wydawać pieniądze, ale także po to by pokazać zwykłym jacy oni są dobrzy w tym co robią i ile dzięki temu mają pieniędzy. Bardzo ważne jest znalezienie takich rzeczy, które będziemy mogli najlepiej mieć tylko my i nikt nie powie nam co powinniśmy z nimi robić. Można to osiągać, albo poprzez kupowanie rzeczy występujących pojedynczo, albo robionych  na zamówienie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to nie powinniśmy się dziwić jeśli ceny będą dla nas znacznie wyższe, właśnie przez to, że nie mamy możliwości pokazania innym jak bardzo nam zależy na stworzeniu takich warunków do posiadania wyjątkowych rzeczy, że nie będziemy mogli już kupować czy posiadać normalnych przedmiotów. Jeśli będziemy mogli na zamówienie robić wszystko to niebawem sami będziemy czymś ekskluzywnym. Kiedy okaże się, że robienie wszystkiego na zamówienie nie jest możliwe, to będziemy musieli sami zbudować mini zakłady produkcyjne, które będziemy mogli kontrolować i które będą produkowały tylko dla jednego klienta, czyli dla nas. Trudno będzie się jednak oprzeć możliwości sprzedawania takich rzadkich, lub robionych na zamówienie przedmiotów, które będą pozwalały nam na znalezienie się  w elicie. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ich sprzedawanie, to nie powinniśmy zapominać, że jest to dla nas jedyna okazja, by jeszcze pozostać ekskluzywnymi. Bardzo ważne jest zaprzestanie używania naszych rzeczy, ponieważ wtedy, jeśli zostaną one sprzedane  przez nas, nie będą już więcej nigdy ekskluzywne.

Nie zawsze ekskluzywne musi oznaczać drogie, ale zazwyczaj idzie to w parze. Jeśli będziemy mogli poszukać takich rzeczy, które będą nam pozwalały na tworzenie swojej małej kolekcji, to nie będziemy musieli sobie radzić z tym, co jest najważniejsze dla nas i dla naszego samopoczucia. Jeśli nie będziemy mogli sobie na spokojnie poradzić z naszym zainteresowaniem rzeczami ekskluzywnymi, to nie będziemy mieli możliwości innych niż tylko otaczanie się nimi.